Anatomie ANEB Z čeho se skládá gekončík :-)

 
 
 
 
Oči
Barva očí je tmavá až černá.
Oči se ve tmě se rozšiřuje. Za den jsou jako tenké svislé čáry.
 
 
 
Oční víčka
Gekončík patří do skupiny gekonovitých. Tyto skupiny zvířat mají schopnost pohybovat s očními víčky. Víčka slouží jako ochrana, např. při lovu.

Jazyk a nos
 
Gekončík má vylmi citlivý nos a proto rozerná velké množství pachu
Gekončík má Jaobsonův orgán. To znamená, že stejně jako hadi vysouvají jazyk a pomocí jazyku cítí pachy, stejně jako nosem.
 
 
Uši
 
Uši se nachází na konci hlavy na obou stranách a jsou chráněni malou tenkou slupkou. Prostřednictvím svalu zvukovodu můžou být uši uzavřené v případě nebezpečí.
Gekončík má stejně jako většina plazů špatně vyvinutý sluh. Má schpnost více slyšet hlubší tóny. Vysoké tony neslyší.
 

 
Prsty
 
Gekončícii mají pět prstů, každý má zatahovací drápy (jako kočka). To z nich dělá odlišné od jiných druhů gekonů, které mají přísavky na svých nohou a mohou vyšplhat i hladké povrchy bez námahy. Gekončík si přizpůsobil prsty k prostředí a využívá své drápy pro kopání. Také se tak mohou velmi dobře použít na lezení po skalách.
 
 
 
 
Kůže
 
Horní vrstva pokožky se skládá mimo jiné z mrtvých keratinových buněk, které nejsou dále shopni růst, a proto se gekončíci musí zbavovat této horní vrstvy kůže. Proto se gekončci svlékají jako ostatní plazi. Jelikož keratinové buňky nemohou růst tak když gekončík vyroste tak ho tyto buňky tlačí a proto se gekončík svléká.
I když to na první pohled nevypadá, kůže je velmi citlivý a gekončík díky ní může rozenat různé druhy vybrací
 
 
 
Zbarvení 
 

Je známo mnoho různých barevných kombinací. Je to důsledkem šlechtění gekončíků. Jeho základní barvu tvoří. žlutá s tmavými tečkami. U jedinců z odchytu je viditelné větší množství skvrn a převládají tmavé barvy. Dále své zbarvení gekončíci mohou regulovat pomocí hormonů, když se vyhřívají na slunci ( pod žárovkou ), je jejich zbarvení tmavší, aby nabrali více energie a tepla ze slunečního záření.


 

 
Ocas
 
Ocas se skládá z několika článků, které jsou pohyblivě spojeny dohromady. Gekončík má schopnost ocas upustit v nebezpečí. Ocas se pak časem zregeneruje, ale již nikdy nebude takový jako byl původně.